ЯК ЗБЕРЕГТИ МЕНТАЛЬНЕ ЗДОРОВ'Я ТА ОПТИМІЗМ ПІД ЧАС ВІЙНИ
Привіт. Раді, що ти це читаєш. Значить, розумієш, що піклування про ментальне здоров’я допоможе залишатися стійкішим і зберегти сили для перемоги.
Іноді життя випробовує нас так, що неможливо почуватися добре. У таких ситуаціях нормально тривожитися, боятися, не спати. Важливо вміти з цим справлятися, щоб не сталося виснаження.
Ментальне здоров’я дасть тобі сили не просто подолати важкий період життя, але й пройти його з користю для себе.
Буде простіше уникати саморуйнування, якщо ти визначиш свої цінності. Якою людиною хочеш бути та як хочеш жити? Це ядро стійкості.
Але спершу давай подивимося, що робити з негативними відчуттями, які атакують нас щодня й збивають із курсу. Коли щодня виникають причини для тривоги, мозок не зможе її довго уникати. Гніватись, боятися, хотіти розтрощити все навколо — це не слабкість, а нормальна реакція на ненормальний стан речей. Треба навчитися переживати емоційні бурі й рухатись далі.
Уяви, що застаєш грозу високо на дереві. Краще злізти на землю, щоб перечекати в безпеці. На жаль, гроза може повертатися знову й знову. Але ти вже знатимеш, що робити.
Щоб проблеми не поглинули тебе разом із твоїми мріями, не слід:
«виправляти» настрій алкоголем, сигаретами, наркотичними речовинами, кавою, солодощами, переїданням;
- життя й цілі на потім;
- від людей, переживати стрес на самоті;
- негатив криками, сварками;
- в негараздах себе;
- в минулому й критикувати себе за вчинки та думки;
- руки й переставати боротися;
- коли пройде саме.
Спробуй додати в життя прості звички. Вони допоможуть поповнювати ментальні ресурси:
- достатньо спати.
- забувай провітрювати кімнату перед сном.
- читай новин зранку й перед сном. Хоча б спробуй.
- свій інформаційний раціон і викинь із нього контент, що не несе користі, а навпаки — шкодить самопочуттю
- активність корисна не тільки для м’язів. Вона чудово розвантажує голову.
- собі теплі ванни чи душі.
Якщо в тебе немає творчого хобі, спробуй знайти щось для себе: малювання, музика, танці… Спитай свою внутрішню дитину, чого їй не вистачає.
- «меню» активностей на тиждень і місяць; не забувай додавати туди те, що походить із твоїх цінностей.
- й самоізоляції. Будь на зв'язку з родиною та друзями. Не соромся ділитися з близькою людиною своїми відчуттями, щоб негатив не накопичувався всередині. Зазвичай люди почуваються краще після розмови з тими, хто за них непокоїться.
- займатися тим, що приносило вам задоволення.
- часто здається, що радіти нічому. Або не на часі. Але якщо бачити навколо лише темряву, то з часом зникнуть і сили працювати, і настрій, і апетит.
Заведи «Щоденник подяки». Він допоможе бачити світлі моменти щодня. Суть проста: ти вписуєш трьох людей і три події, яким хочеться подякувати. Наступного дня це перечитуєш і дописуєш ще 3+3.
Коли відчуваєш вдячність, мозок виділяє дофамін. У тебе покращується настрій, і з’являються сили на улюблені справи. Тож добряче дякувати — це не лише про ввічливість. Це користь твоєму ментальному й заразом фізичному здоров’ю.
Бережіть себе! Будь у себе на часі!