Домашнє насилля: прояви та відповідальність
Домашнє насилля: прояви та відповідальність
Останнім часом в Україні багато говорять про домашнє насильство, що однозначно сприяє розв'язанню проблеми. Зрушення також спостерігаються і на законодавчому рівні. З 2018 року в Україні діє Закон «Про запобігання та протидію домашньому насильству».
Як проявляється домашнє насилля?
Домашнє насилля проявляється в різних формах: фізичне, сексуальне, психологічне або економічне. Воно виникає не лише між подружжям, але й між усіма особами, що спільно проживають (проживали) однією сім'єю.
Що вважається фізичним насильством?
Ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті та вчинення інших правопорушень насильницького характеру класифікуються як фізичне насильство.
Що вважається сексуальним насильством?
Будь-які діяння сексуального характеру стосовно повнолітньої особи, без її згоди, або стосовно дитини, незалежно від її згоди, класифікуються як сексуальне насильство.
Що вважається психологічним насильством?
Словесні образи, погрози, приниження, переслідування, залякування та інші дії, спрямовані на обмеження волевиявлення особи класифікуються як психологічне насильство.
Що вважається економічним насильством?
Умисне позбавлення їжі, житла, одягу, майна, коштів та документів, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отримання необхідних послуг лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися класифікують як економічне насильство.
Яка відповідальність кривдника за домашнє насильство?
За вчинення домашнього насильства передбачено наступні покарання:
- громадські роботи на строк від 150 до 240 годин,
- арешт на строк до 6 місяців,
- обмеження волі на строк до 5 років,
- позбавлення волі на строк до 2 років.
Закон також дає можливість обмежити перебування кривдника та постраждалих осіб на одній території. Для цього застосовується «тимчасовий припис» або «обмежувальний припис», якими кривднику забороняється доступ до житлового приміщення, в якому перебуває жертва домашнього насильства.