Профілактика вірусного гепатиту А
Гепатит А це вірусна хвороба, яка характеризується високим рівнем захворюваності з періодичним сезонним його підвищенням. Це захворювання поширине на всій території України. Хворіє тільки людина, на будь яку форму ВГА. Переважно боліють діти дошкільного або шкільного віку, однако за несприятливих соціально – економічних і гігієнічних умов досить часто реєструються захворювання серед дорослих.
Вірус гепатиту А стійкий до дії різноманітних фізичних та хімічних чинників: при темпаратурі – 20 градусів вірус зберігається роками. Головний механізм передачі є фекально – оральний, шляхи – водний, харчовий , контактно – побутовий.
Вірус виділяється із фекаліями хворих на гепатит та передається від людини до людини (після контакту з хворим), через воду та харчові продукти, забруднені випорожненнями хворої людини.
Хворий найнебезпечніший для оточующих у кінці інкубаціоного періоду та початку розпалу захворювання.
У більшості випадків хвороба починається гостро, в цей час відмічається підвищенням температури до 38,50 С протягом перших 2-3 днів, ломота в тілі, можливим першінням у горлі. Хвора людина відчуває загальну слабкість, погіршення апетиту, нудоту, іноді характерна блювота, біль та відчуття важкості у правому підребер`ї. На третій день захворювання сеча набуває темного забарвлення (кольору міцного чаю, пива), жовтушність склер. Можливе свербіння шкіри. Проте не у всіх інфікованих проявляються всі ці симптоми . Захворювання може мати як легкий так і важкий перебіг.
Інфікування може призвести до безсимптомного носіння або до захворювання . Хвороба може протікати у жовтязній та безжовтязній формі, які складніше піддаються розпізнаванню та нерідко протікають під маскою інших захворювань.
За рахунок цих невиявлених хворих здійснюється забруднення об’єктів навколишнього середовища – води, харчових продуктів та побутових речей, внаслідок чого захворювання поширюється серед людей.
В 90- х роках в Куп’янському районі були спалахи захворювань вірусного гепатиту фекально – оральним механізмом передачі. Під час спалахів перехворіло більше 700 людей.
На даний час існує ряд проблем, які мають різноманітний характер та потребують вирішення. Основне значення мають санітарно- гігієнічні заходи, направлені на знешкодження джерела інфекції, та на розрив шляхів передачі інфекції.
При цьому необхідно:
1. Контролювати джерела водопостачання, каналізаційні та очисні споруди, об’єкти громадського харчування тощо;
2. Забезпечити належний санітарно- протиепідемічний режим у дитячих, лікувальних, навчальних установах, де може відбутися інфікування;
3. В епідемічних осередках здійснювати поточну та заключну дезінфекцію хлорвмісними препаратами, а також камерну дезінфекцію.
Як уникнути зараження вірусом гепатиту А :
1.Чітко дотримуватися правил особистої гігієни – обов`язково мити
руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, після кожного
відвідування туалету;
2. не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду
воду з незнайомих джерел водопостачання;
3. не займатись самолікуванням, при появі перших ознак захворювання
терміново звернутись до лікаря.
Найбільш дієвим етапом з ліквідації захворюваності вірусним гепатитом А
є проведення вакцинації. Планова імуноглобулінопрафілактика показана особам (переважно дітям), котрі контактували з хворим в епідемічних осередках або виїзджають у регіони з високою захворюваністю на гепатит А.
Куп’янська філія Державної установи «Харківський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства здоров’я України» наголошує, що у разі появи перших ознак захворювання необхідно терміново звернутися за медичною допомогою !
Бережіть своє здоров’я!