Протокольним рішенням засідання місцевої комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Куп’янської міської територіальної громади на території Куп’янської територіальної громади заборонено:
- споживання некип’яченої води з відкритих водойм, в тому числі з громадських шахтних колодязів (рішення від 08 вересня 2023 року №5);
- використання води з відкритого водоймища (р. Оскіл) для питних та господарсько-побутових потреб (від 17 жовтня 2023 року №7).
Харчові токсикоінфекції – гострі хвороби з групи кишкових інфекцій, які виникають внаслідок уживання в їжу продуктів, що містять умовно-патогенні мікроби та (чи) їх токсини; характеризуються короткочасним перебігом із симптомами загальної інтоксикації та гострого гастроентериту. При потраплянні в організм з їжею тільки токсинів (наприклад, С. botulinum, S. aureus чи грибів) виникають харчові токсикози. Більшість із них досить стійкі в довкіллі, здатні розмножуватись у харчових продуктах.
Джерелом збудника найчастіше є люди, які займаються приготуванням їжі, інколи тварини і птахи, хворі або здорові бактеріоносії. Вони виділяють збудників у довкілля з випорожненнями. Оскільки вказані бактерії дуже поширені в природі, джерело їх походження встановити часто не вдається. За деяких обставин ним можуть бути особи, які мають гнійничкові захворювання шкіри, ангіну, бактерійний ринофарингіт, пневмонію.
Механізм передачі збудника фекально-оральний. Найчастіше він реалізується харчовим шляхом, рідше водним, певне значення має мушиний фактор. Харчові продукти забруднюються внаслідок порушення санітарних умов їх приготування і зберігання.
Профілактика харчових отруєнь та токсикоінфекцій:
- Відмова від вживання їжі сумнівної якості і свіжості, продукції, термін придатності якої добігає кінця.
- Купівлю виключно сертифікованих товарів, які пройшли санітарно-епідеміологічну перевірку. Особливо уважне ставлення треба проявляти до придбання молочних продуктів, риби, м'яса, копченостей, адже саме в таких продуктах найчастіше містяться спори хвороботворних бактерій.
- Дотримання норм та температурних режимів, які пред'являються до приготування сирих продуктів.
- Оброблення різних продуктів на окремих поверхнях. Наприклад, сирі овочі і м'ясо слід різати на різних дошках. Розташовувати продукти на столі потрібно таким чином, щоб вони не стикалися один з одним.
- Миття рук та столового приладдя кожен раз при переході до приготування окремих страв.
- Кип'ятіння питної води, якщо немає впевненості в її безпеці для здоров'я.
- Термічну і антибактеріальну обробку посуду і столових приладів після кожного використання, а також полоскання останніх у холодній воді.
- Повторне кип'ятіння супів перед черговим вживанням.
- Дотримуватись умов зберігання швидкопсувних продуктів.
- Зберігати домашні консерви при низьких температурах.
- Не купувати домашні консерви, а також «саморобні» м'ясні та рибні продукти «з рук» на вулицях і ринках.
- Не купувати в магазині консервовані продукти з роздутою кришкою.
Пам’ятайте! При перших проявах захворювання негайно викликайте лікаря.
Бережіть своє здоров’я!