Вимоги щодо облаштування та експлуатації індивідуальних колодязів.
|
|
жалю. Власники колодязів зобов'язані самостійно обслуговувати, захищати та підтримувати високу якість своїх запасів питної води. Факторів, що впливають на якість колодязної води дуже багато, найнебезпечніші серед них - віруси та бактерії, хімічні агенти, які потребують ефективного знезараження колодязя та води. Більшість мікроорганізмів, що знаходяться в ґрунтових водах, нешкідливі, але є й ті, які є патогенними, наприклад: бактерії кишкової палички, ентеровірус, гепатит А, та інше. Ці патогени можуть потрапляти в ґрунтові води через вигрібні ями, поверхневі води, забруднені стоки з фермерських господарств або пасовищ, що знаходяться неподалік. В умовах великих паводків колодязь стає особливо вразливим до мікробного зараження.
Колодязі є найбільш вразливими до нітратного забруднення. Особливу небезпеку нітрати становлять для новонароджених та дітей перших трьох років життя. Колодязь не повинен розміщуватися в понижених, заболочених місцях та на ділянках де є загроза затоплення. Індивідуальний колодязь потрібно розміщувати на відстані не менш ніж 20 м, а громадський не менш ніж 50 м від джерел можливого забруднення (вигрібних ям та вигрібних туалетів, гноєсховищ, каналізаційних споруд та мереж, звалищ побутових відходів тощо). Необхідно забезпечити ізоляцію від проникнення поверхневих стоків. Стінки колодязя повинні бути щільними, без шпарин. Навколо колодязя зроблений «глиняний «замок» глибиною 2 м та шириною 1 м, з нахилом в бік від колодязя. Наземна частина колодязя (оголовок) влаштовується не менш як на 0,8 м вище поверхні землі. З метою захисту від засмічення оголовок повинен щільно закриватись кришкою з металу чи дерева. Зверху оголовка влаштовують дашок. Навіс або оголовок вміщують у будку, навколо споруди повинні бути огорожа радіусом не менше 2 м з воротами (хвірткою) та стежка із твердим покриттям від воріт до колодязя. Біля колодязя слід влаштовувати підставку для відер, для забору води з колодязя необхідно використовувати відро загального користування. Заборонено використовувати для забору води індивідуальні відра.
Не менш, ніж 1 раз на рік необхідно проводити планове обстеження колодязів, поточний ремонт та очищення, а після кожного ремонту або чищення - дезінфекцію споруд і знезараження питної води. Власники колодязів повинні забезпечити проводення лабораторних досліджень безпечності та якості питної води, на відповідність вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною». Крім цього, з метою попередження виникнення випадків захворювання дітей на метгемоглобінемію потрібно проводити дослідження води , що використовується для споживання дітьми віком до 3-х років, на вміст нітратів.
У тому випадку, якщо вода за результатами лабораторного контролю не відповідає вимогам, використовувати її для питних потреб забороняється; на колодязі слід вивісити інформаційну табличку “Вода для пиття непридатна”.
Безпечність води, що споживається людьми, має визначальний вплив на вирішення питання збереження та покращення здоров’я населення, продовження середньої тривалості життя.
Куп’янська філія Державної установи «Харківський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України».