Про ризики вживання забрудненої питної води.

Дата: 02.08.2024 17:23
Кількість переглядів: 149

Фото без опису

 

              Ризик захворіти внаслідок споживання недоброякісної питної води дуже високий, особливо при споживанні води із колодязів та індивідуальних свердловин, що живляться ґрунтовими водами. У переважній більшості ці водні джерела не проходять періодичного очищення та санації.

              До хвороб з водним фактором  розповсюдження належать такі інфекційні захворювання як вірусний гепатит А, черевний тиф, дизентерія, холера, ротавірусні інфекції, лептоспіроз тощо, а також хвороби, що пов’язані з хімічним забрудненням води (водно-нітратна метгемоглобінемія, флюорози, отруєння токсинами синьо-зелених водоростей тощо). На жаль, всі перелічені хвороби трапляються і в Україні. Щороку Міністерство охорони здоров’я повідомляє про спалахи тих чи інших захворювань, пов’язаних з водою.

                 В останні роки спостерігається зростання антропогенного забруднення ґрунтових вод нітратами, які без очищення використовує населення, насамперед у сільській місцевості.

Вживання води з підвищеним вмістом нітратів небезпечне для здоров’я. З ним безпосередньо пов’язане захворювання водно-нітратною метгемоглобінемією у дітей  1 року життя, летальні випадки від якої реєструються все частіше.

                Симптоми хвороби у немовлят проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, рук і на стопах, тому цю хворобу також називають “блакитний синдром немовлят”. Випадки метгемаглобінемії трапляються частіше за все в сільських регіонах, де використовується вода з колодязів.

                Групи підвищеного ризику  складають діти віком до 3 років, що знаходяться на штучному вигодуванні, сільське населення, що споживає воду або продукти з перевищеним вмістом нітратів, а також  чутливі до нітратів особи похилого віку, хворі на анемію, з захворюваннями дихальної системи, хворобами серцево-судинної системи.

             У дітей перших місяців життя отруєння нітратами можливе через споживання овочевих і фруктових соків, молочних сумішей, що готуються на воді, забрудненій нітратами. Особливо небезпечна хронічна дія нітратів для дітей.

Для запобігання виникнення захворювань дітей на водно-нітратну метгемоглобінемію необхідно дотримуватись таких рекомендацій:

  • для приготування їжі дітям віком до трьох років використовувати лише воду з джерел централізованого водопостачання (що відповідає санітарним вимогам) або бутильовану воду промислового виготовлення; 

  • не вживати питну воду з колодязів і джерел, вміст нітратів у воді яких перевищує нормативні показники, та не використовувати її для приготування сумішей для дитячого харчування;

  • овочі, які вживаються в їжу, можуть накопичувати в собі нітрати, їх перед уживанням необхідно ретельно мити і чистити від шкірки, у якій концентрація шкідливих речовин значно вища;

  • при перших клінічних проявах отруєння у дітей (проносах, синюшності шкірних покровів, задусі, прискореному серцебитті, судомах) слід негайно звертатися за кваліфікованою медичною допомогою.

                Щоб вберегтися від цієї недуги, батьки повинні потурбуватися про визначення якості питної води, що вживається сім’єю з колодязів та індивідуальних свердловин. Для цього необхідно проведення лабораторних    досліджень питної води на вміст нітратів. Якщо концентрація  нітратів у воді перевищує допустимі значення, то необхідно шукати альтернативне джерелопитної води. Вміст нітратів у воді в одному і тому ж населеному пункті може бути абсолютно різним у кожному конкретно взятому колодязі.

              Необхідно пам’ятати, що нітрати – це досить стійкі хімічні сполуки, які не знищуються шляхом кип’ятіння, відстоюванням та після дезінфекції. Їх кількість згодом може тільки збільшуватися. Як альтернативне водопостачання можна використовувати бутильовану воду для пиття та приготування їжі.

 

Бережіть своє здоров’я!

Куп’янська  філія Державної установи «Харківський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України».


« повернутися до розділу «Новини»

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування: Чи бажаєте Ви евакуюватися?

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь