Сексуальне насильство, пов’язане з війною: що треба знати?

Дата: 09.08.2024 10:12

Сексуальне насильство, пов'язане з конфліктом (СНПК) - це будь-які дії сексуального характеру, вчинені щодо населення, незалежно від статі чи віку. Воно тягне важкі фізичні та психологічні наслідки для постраждалих, свідків, а також справляє глибокий дестабілізуючий вплив на громади та населення в цілому. Для багатьох СНПК вважається лише зґвалтуванням. Проте СНПК – це значно ширше:

- зґвалтування;
- сексуальне рабство;
- примус до проституції;
- примусова вагітність або примусовий аборт;
- примусова стерилізація;
- примусовий шлюб;
- примусове спостереження за статевим актом інших людей;
- примусове оголення;
- завдавання фізичної шкоди статевим органам;
- будь-які інші форми сексуального насильства, вчинені щодо жінок, чоловіків, дівчат або хлопців, які безпосередньо чи опосередковано пов’язані з конфліктом.
               СНПК – зброя війни, бо в такий нелюдський спосіб ворог намагається принизити, скорити, контролювати.
    Якщо ви зазнали сексуального насильства:
         спробуйте дістатися безпечного місця, зверніться за медичною допомогою, за можливості зберіть докази, заявіть про злочин до Національної поліції України.
         З початку повномасштабного вторгнення рф в Україну зафіксовано  303 факта сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом (СНПК). Наразі в Україні діє Пілотний проєкт з Невідкладних проміжних репарацій для постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом.
 Основна ціль проєкту - це забезпечення доступу постраждалим від СНПК до невідкладних проміжних репарацій. Вказується, що у межах Пілотного проєкту 3000 євро мають отримати 500 осіб, постраждалих від СНПК.
          За час реалізації проєкту 88 постраждалих осіб вже отримали виплати проміжної компенсації.
Куди звернутися?
Національна поліція України 102
Медична допомога 103
Урядова лінія з питань протидії торгівлі людьми та домашньому насильству 15-47