Гендерна рівність в трудових відносинах
Гендерна рівність – це рівний правовий статус жінок і чоловіків та рівні можливості для його реалізації, що дозволяє особам обох статей брати рівну участь у всіх сферах життєдіяльності суспільства.
Принцип гендерної рівності закріплений в Конституції України та Законі України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків». Зокрема, Законом передбачаються рівні права та можливості у працевлаштуванні, просуванні по роботі, підвищенні кваліфікації та перепідготовці.
Роботодавець зобов’язаний:
- створювати умови праці, які дозволяли б жінкам і чоловікам здійснювати трудову діяльність на рівній основі;
- забезпечувати жінкам і чоловікам можливість суміщати трудову діяльність із сімейними обов’язками;
- здійснювати рівну оплату праці жінок і чоловіків при однаковій кваліфікації та однакових умовах праці;
- вживати заходів щодо створення безпечних для життя і здоров’я умов праці;
- вживати заходів щодо унеможливлення випадків сексуальних домагань.
Виключення гендерної дискримінації є надважливим і для формування громадянського суспільства, де кожна працездатна людина матиме рівний обсяг прав та можливостей, з урахуванням пільг та обмежень, встановлених законодавством, для отримання роботи не в залежності від її статі, а виходячи з рівня фахових теоретичних знань, певних практичних вмінь та навичок, освіти тощо.
Спеціалістами Управління праці та соціального захисту населення Куп'янської міської ради Харківської області під час проведення повідомної реєстрації колективних договорів звертається увага на дотримання законодавчих норм щодо дотримання гендерної рівності та за необхідності рекомендується керівникам підприємств, установ та організацій ініціювати включення положень, що забезпечують рівні права та можливості жінок і чоловіків.