ЯК ЗБЕРЕГТИ МЕНТАЛЬНЕ ЗДОРОВ'Я ТА ОПТИМІЗМ ПІД ЧАС ВІЙНИ

Дата: 09.10.2023 13:22

Привіт. Раді, що ти це читаєш. Значить, розумієш, що піклування про ментальне здоров’я допоможе залишатися стійкішим і зберегти сили для перемоги.

Іноді життя випробовує нас так, що неможливо почуватися добре. У таких ситуаціях нормально тривожитися, боятися, не спати. Важливо вміти з цим справлятися, щоб не сталося виснаження.

Ментальне здоров’я дасть тобі сили не просто подолати важкий період життя, але й пройти його з користю для себе.

Буде простіше уникати саморуйнування, якщо ти визначиш свої цінності. Якою людиною хочеш бути та як хочеш жити? Це ядро стійкості.

Але спершу давай подивимося, що робити з негативними відчуттями, які атакують нас щодня й збивають із курсу. Коли щодня виникають причини для тривоги, мозок не зможе її довго уникати. Гніватись, боятися, хотіти розтрощити все навколо — це не слабкість, а нормальна реакція на ненормальний стан речей. Треба навчитися переживати емоційні бурі й рухатись далі.

Уяви, що застаєш грозу високо на дереві. Краще злізти на землю, щоб перечекати в безпеці. На жаль, гроза може повертатися знову й знову. Але ти вже знатимеш, що робити.

Щоб проблеми не поглинули тебе разом із твоїми мріями, не слід:

«виправляти» настрій алкоголем, сигаретами, наркотичними речовинами, кавою, солодощами, переїданням;

• життя й цілі на потім;
  • від людей, переживати стрес на самоті;
  • негатив криками, сварками;
  • в негараздах себе;
  • в минулому й критикувати себе за вчинки та думки;
  • руки й переставати боротися;
  • коли пройде саме.

Спробуй додати в життя  прості звички. Вони допоможуть поповнювати ментальні ресурси:

• достатньо спати.
  • забувай провітрювати кімнату перед сном.
  • читай новин зранку й перед сном. Хоча б спробуй.
  • свій інформаційний раціон і викинь із нього контент, що не несе користі, а навпаки — шкодить самопо­чуттю
  • активність корисна не тільки для м’язів. Вона чудово розвантажує голову.
  • собі теплі ванни чи душі.

Якщо в тебе немає творчого хобі, спробуй знайти щось для себе: малю­вання, музика, танці… Спитай свою внутрішню дитину, чого їй не вистачає.

• «меню» активностей на тиждень і місяць; не забувай додавати туди те, що походить із твоїх цінностей.
  • й самоізоляції. Будь на зв'язку з родиною та друзями. Не соромся ділитися з близькою людиною своїми  відчуттями, щоб негатив не накопичувався всередині. Зазвичай люди почуваються краще після розмови з тими, хто за них непокоїться.
  • займатися тим, що приносило вам задоволення.
  • часто здається, що радіти нічому. Або не на часі. Але якщо бачити навколо лише темряву, то з часом зникнуть і сили працювати, і настрій, і апетит.

Заведи «Щоденник подяки». Він допоможе бачити світлі моменти щодня. Суть проста: ти вписуєш трьох людей і три події, яким хочеться подякувати. Наступного дня це перечитуєш і дописуєш ще 3+3.

Коли відчуваєш вдячність, мозок виділяє дофамін. У тебе покращується настрій, і з’являються сили на улюблені справи. Тож добряче дякувати — це не лише про ввічливість. Це користь твоєму ментальному й заразом фізичному здоров’ю.

Бережіть себе! Будь у себе на часі!