Домашнє насильство, як діяти та куди звертатися
Це не лише фізична шкода, але й психологічний, економічний та сексуальний тиск.
Домашнє насильство може бути спрямоване на дружину, чоловіка чи дітей, та інших родичів. За законодавством дитина, яка бачить насильство стосовно інших, є не свідком, а жертвою!
Перший крок — не мовчати. Телефонуйте до поліції на номер 102 у разі небезпеки.
По-друге, є кілька «гарячих ліній»:
● безкоштовна та цілодобова «гаряча лінія» 15-47 (з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей)
● національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації за номером 0 800 500 335 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів) або на короткий номер (безкоштовно з мобільних телефонів) 116 123
● єдиний контакт-центр системи безоплатної правової допомоги (цілодобово, безкоштовно) 0 800 213 103.
Зателефонувавши на будь-який з цих номерів, можна отримати психосоціальну та юридичну підтримку та консультацію щодо подальших дій.
Ви маєте право звернутися до місцевої територіальної громади/державної адміністрації, до служби у справах дітей та повідомити про випадок скоєння насильства стосовно Вашої дитини чи Вас або стосовно іншої дитини, якщо Ви стали свідком такого випадку.
Місцеві громади є координаторами у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі на місцевому рівні та мають відповідальних осіб, які несуть персональну відповідальність за порушення законодавства в цій сфері.
Якщо Вам з дитиною потрібен безпечний тимчасовий прихисток: цілодобово відкриті двері денних центрів з «кризовими кімнатами» (термін перебування до 10 днів), притулки (до 90 днів), невідкладні анонімні пункти медико-психологічної допомоги, соціальні квартири, де постраждалим особам надається медичний і соціальний супровід.
На кожному з таких об’єктів є гарантований догляд, зокрема медичний і соціальний.
Якщо Ви або Ваша дитина постраждали від домашнього насильства або стали його свідком, негайно повідомляйте про це Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини: - за адресою вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008; - на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua; - зателефонувати на гарячу лінію: 0800501720; - за тел. 044-299-74-08.
Ви не самі. Разом ми можемо подолати будь-яку кризу.
Діяти — означає врятувати життя.
Домашнє насильство може статися з будь-ким.